Gönderen Konu: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci  (Okunma sayısı 53523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci
« Yanıtla #45 : 27 Mayıs 2013, 23:51:47 »
Bilgisayar Dünyası dergisi sayı üçte Spectrum için joystick interface yapımı ile ile ilgili bir bölüm var. Bugün biraz doküman karıştırdım, pat diye karşıma çıktı. Ekli dosyalara bakınız.

Vay be, adamlar bildiğin kempston interface'in yapılış aşamalarını vermişler :D Tabiiki bu şemalar sadece 48k modeller için gerekli, 128k modellerde çakma bir joystick arabirimi var. Fakat eğer evde IN portundan okuyacak joystick yapılacaksa Your Sinclair'de verilmiş şemayı yapmak gerek. O da bir çok oyun tarafından desteklenen SJS1+common denilen acaip bir standart. iki butonlu joystick destekliyor, işin tuhaf tarafı 6,7,8,9,0 ve C tuşlarına bindirilmiş hareketler.

bunun adaptör hazırlamadan direk atari joysticğini sinclair takmış olmam ile birilgsi varmı şuan bunu düşünmekteyim. ???

Tabiiki, sinclair soketinin atari/sega'dan tek farkı farklı pinler kullanmaları. Gönderdiğim linkte yapılması gereken adaptör görülüyor, çapraz bağları yapıp o hareketleri düzeltmek gerek.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #46 : 28 Mayıs 2013, 12:18:26 »
Alco...
Elo'ların birinde Spectrum için jostick interface şeması olacaktı. (yoksa printer interfacemiydi??)

(Hatta C64 için vide digitizer şemasıda vardı)

Verdiğim ELO linkinde hem kapaklar hem de içindekiler sayfası var. Oradan ilgili sayıyı ve yazıyı söylerseniz yollarım buraya.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #47 : 28 Mayıs 2013, 14:56:55 »

Verdiğim ELO linkinde hem kapaklar hem de içindekiler sayfası var. Oradan ilgili sayıyı ve yazıyı söylerseniz yollarım buraya.

Menüden seçin diyorsun :D

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
« Yanıtla #48 : 29 Mayıs 2013, 14:53:48 »
Yuppi :)

Sinclair joystick port dönüştürücüsünün yapımı ve test aşaması bitti.(Lotus Esprit Turbo Challage ile denedim, standart atari joystick'i kullandım,sanki grand turismo oynuyormuş gibi oldum insan özleyince ne kadar eskide olsa çok zevk alıyor oynarken ;D ;D ;D)

Dönüştürücün resimleri ektedir.

Saygılar Vaktak

(Teşekkürler Süper Ref) ;)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #49 : 29 Mayıs 2013, 16:26:22 »

Sinclair joystick port dönüştürücüsünün yapımı ve test aşaması bitti.(Lotus Esprit Turbo Challage ile denedim, standart atari joystick'i kullandım,sanki grand turismo oynuyormuş gibi oldum insan özleyince ne kadar eskide olsa çok zevk alıyor oynarken ;D ;D ;D)

Spectrum'da deneyeceksen lotus yerine Chase H.Q. ile denemen gerek. Joystick konusunda target renegade'in de performansı iyiydir.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #50 : 29 Mayıs 2013, 17:00:31 »

Bu konu da Sinclair +2 ile ilgili çok güzel bir başvuru kaynağı haline geldi.  :)

Madem öyle, ben de bir süredir aklımı kurcalayan bir soruyu burada sorayım dedim:
Bilindiği gibi Sinclair +2 modeli, kasasına entegre bir kaset ünitesine sahip ilk Sinclair modeli.
Hal böyle iken, bu modelde de öncekilerde olduğu gibi bir Audio In portu mevcut mudur?
Yani +2'deki kasetçalar arızalanırsa, harici bir kasetçalar ile yükleme yapmak mümkün müdür?

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #51 : 29 Mayıs 2013, 18:34:34 »

Spectrum'da deneyeceksen lotus yerine Chase H.Q. ile denemen gerek. Joystick konusunda target renegade'in de performansı iyiydir.

Ref mutlaka deneyeceğim çok teşekkürler.

Ayrıca harici teyp bağlama konusunda servis şemalarını incelemekteyim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #52 : 29 Mayıs 2013, 18:58:17 »
Şemalarda anakart devresi  üstünde bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum birincisi;
TAPE PLUG isimli port;

O O O O O
   1 5  2  4  3
1 ve 5  0V olarak 3 ise 5v olarak gözüküyor. 2 ve 4 numaralı portlar ankarta büyü olasılıkla data giriş ve çıkışına işaret ediyor.

İkincisi ise;
Ekte şemanın tape ile ilgili bir parçasını aldım onada bir bakmanızı rica ediyorum, bence uygun kablolar, biraz lehimleme ve büyük miktarda retro merakı ile bu iş olur gibime geliyor.

Saygılar Vaktak.

Not: Tam şema 6.5 mb bu yüzden yükleyemedim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #54 : 30 Mayıs 2013, 01:07:06 »
Şurda da ilgili bir makale var:
http://wos.meulie.net/pub/sinclair/magazines/ZXFormat/ZXF01all.pdf

fakat bence oradaki püf noktası şudur, eğer kasayı delip (örnek: http://cygnus.speccy.cz/popis_spectrum128plus2_mgf.php ) soket takarsan, jack/soket tutarlılığını sağlamanı tavsiye ediyorum. Yani mono jack kullanacaksan mono soket, stereo jack kullanacaksan stereo soket kullanmalısın. Lakin mono/stereo jacklar birbirlerini kısa devre etmeleriyle ünlüdürler. Mono sokete stereo jack sokarsanız beklediğimiz gibi sağ ve sol kanalı değil, sol ve toprağı kısa devre ediyor oluyorsunuz.

Bir yöntem de, köşedeki ses çıkış soketini (mic) iptal edip oraya ses giriş uçlarını bağlamak. Böylece orası Ear soketi halini alıyor. Ya da aradaki bağlantıyı keserek (orası bir stereo soket) hem çıkış, hem de giriş olarak bağlayabilirsin. Fakat bu durumda bir adaptör yardımı ile bunları ayırman gerekir. İş biraz sakata gelmeye başlıyor. (+2A için link: http://foro.speccy.org/viewtopic.php?f=8&t=1674&start=0 --bu tutorial +2A için, sendeki +2. Fakat uyarlarsın kendine göre).

Lakin +2'deki ula en hassası. mic soketine ses girişi takarsanız (evet, spectrumda bu da ters, EAR=ses girişi, mic=ses çıkışı) ula'yı patlatma olasılığınız çok çok büyük. Eğer kayıt yapacaksan, o zaman araya 22 PICO Farad bir kondansatör koyabilirmişiz. Lakin parazit olabiliyormuş.

Bu sebepten mic ve ear soketleri için farklı büyüklükte soket takın diyorlar. Ear=3.5mm, mic=2.5mm jack vs.

Yani işin özü, makinenin tamiri olmayan bir alanıyla uğraşıyorsun. ULA giderse gerisi çöp. Dikkatli ve sakin davran :D

Kolay gelsin.