Gönderen Konu: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci  (Okunma sayısı 63328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci
« : 22 Mayıs 2013, 13:51:36 »
Bugün şans eseri bit pazarında 5 tl'ye sinclair spectrum 128k +2 buldum.Aldım eve geldim :) :) :)
Ama adaptörü yok.Resimleri ektedir.
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
Ynt: Sinclair +2 Satınalma ve Adam etme süreci
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2013, 13:55:19 »
Spectrum 128k'nın diğer resimleri de bu postanın ekindedir.
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D                                   ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2013, 14:50:07 »
Bekle beni Manic Miner geliyorum.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2013, 15:01:14 »
Bekle beni Manic Miner geliyorum.

Manic Miner çocukken ilk bitirdiğim oyunlardandır. Bitiricem diye kafayı kırmıştım. Artık paslanmış olmama rağmen bugün bile adam yakmadan 12-13. odalara kadar gelirim  :D

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2013, 18:46:42 »
5 tl'ye spectrum 128 K mı ???? Harika bir alışveriş olmuş o halde.

Hangi bit pazarıymış orası biz de gidelim  :)  "8 bit" pazarı mı :)
( tamam kötü espiri ama yapmak zorundaydım )

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2013, 20:07:56 »
VE MUTLU SON (ASLINDA YARI MUTLU ÇÜNKÜ TEYP SÜRÜCÜNÜN MOTORU ÇALIŞMASINA RAĞMEN TUTUKLUK YAPIYOR)

Aslında orta yaşlı bir adam duruyodu,bu sattığı şeylerin başında,ben beynimden vurulmuşa spectrumu görünce, hemen adama sorayım dedim,adamında ne sattığını hiç mi hiç bilmeyen bir tipi vardı, dedimki kardeş şu klavyeye ne kadar istiyosun beş lira ver al götür dedi,Ben aynen şöyleyim, oooh öldüm cennete geldim, dünya hayatı bitti, bütün dertlerden kurtulduk, var mı böyle bişey ya?Artık nasıl şok olduysam adam iki defa alacan mı kardeş dedi? Ben direk alıyorum dedim verdim parayı aldım.

Dipnot:Sayın Ref Ankara'da 9 volt 2.1 amper adaptöre 30tl istiyorlar,bu nedenle 10 tlye 9 volt 1 amper adaptör aldım(switchingli)aleti onunla çalıştırmaktayım şuan,anlaşılan 30 tl bi para harcamak gerekecek adaptör için.Bide belirttiğim gibi teyp motoru çalışmasına rağmen tutukluk yapıyor.Onu nasıl halledebiliriz?Son olarak sinclair'ın bu modeline nasıl görüntü kablosu yapılır tarzı bir başlık mı açsak?

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2013, 20:19:54 »
                    RETROJENBOOK

5 tl'ye spectrum 128 K mı ???? Harika bir alışveriş olmuş o halde.

Hangi bit pazarıymış orası biz de gidelim  :)  "8 bit" pazarı mı :)
( tamam kötü espiri ama yapmak zorundaydım )
_____                                                                    ______
[BEĞEN]  (SEN VE VAKTAK BUNU BEĞENDİNİZ)      [ PAYLAŞ]
 --------                                                                    ----------

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2013, 22:46:40 »
Dipnot:Sayın Ref Ankara'da 9 volt 2.1 amper adaptöre 30tl istiyorlar,bu nedenle 10 tlye 9 volt 1 amper adaptör aldım(switchingli)aleti onunla çalıştırmaktayım şuan,anlaşılan 30 tl bi para harcamak gerekecek adaptör için.Bide belirttiğim gibi teyp motoru çalışmasına rağmen tutukluk yapıyor.Onu nasıl halledebiliriz?Son olarak sinclair'ın bu modeline nasıl görüntü kablosu yapılır tarzı bir başlık mı açsak?

1 amper senin işini fazlasıyla görür merak etme :D

Teyp probleminin kaynağı artık eskimiş durumdaki lastik. Kasayı dikkatlice açıp, teybi yerinden çıkararak buraya muadil bir lastik takmalısın. Alco'dan alıntı yapacağım yine, bu lastik yerine paket lastiği bile taksan iş görüyormuş. Diğer taraftan konuyla uzaktan ilgili bir dipnot: c64 datasetlerinin lastikleri de +3 disk sürücüsüne çok güzel uyuyor :D

Görüntü kablosu şemasını ilk fırsatta veririm, RGB'den Scart'a bağlantı için. Kolay bir kablo, yanlış hatırlamıyorsam bir direnç kullanmak gerekiyordu.

İşin "bu iş böyle yapılır" versiyonu şurada:
http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/Spectrum128/SCARTCable/Spectrum128SCARTCable4.htm

Fakat ben kafama göre basit bitane yaptım, gayet iyi çalışıyor. Yarın fırsat bulursam kendi kullandığım scart kablonun şemasını buraya koyarım. Ben o şemayı bulana kadar, sen bulunması imkansız olan 9 pin DIN erkek soket aramaya başla derim.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2013, 22:51:26 »
Çok sağolun, iş görmesine görürde ya ben biraz takıntılıyım, hani orjinal adaptörde 2.1 amper yazıyor ya ben o amper adaptörü almadan rahat edebileceğimi sanmıyorum.Teyplede ilgilenmek gerekecek.Bakalım lastik ne durumda onunda resimlerini en kısa zamanda eklerim.

Spectrum dünyasına hoşgeldiniz kutlaması yok mu ki bana ;D ;D ;D
Hmmmmm

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2013, 23:08:30 »
Bu arada 9 pin derken 8 pin olabilir mi o yani olabilir çünkü daha önce 9 pin hiç duymadım.Çok garip bu bilgiyi ilk defa sizden öğreniyorum

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 22 Mayıs 2013, 23:11:19 »
Bu arada 9 pin derken 8 pin olabilir mi o yani olabilir çünkü daha önce 9 pin hiç duymadım.Çok garip bu bilgiyi ilk defa sizden öğreniyorum
DIN8 olacak. Bulamazsan yollarız haftaya.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2013, 07:26:51 »
Bu DIN könektörleri hakkında burda üreticilere seslenmek istiyorum.Üzerine lehim yapılması imkansız olacak kadar az pay bırakıyorsunuz, birde bu DIN könektöründe kabloların lehimleneciği pinlerin içi delik olur Ankara'da satılanların, bu güne kadar kaç tane 5 pin aldım, ya düzgün delinmemiş ya da hiç delinmemiş, yada sadece bazıları delinmiş.Arkadaşlar bulabilirsem mesaj atarım eğer bulamazsam şikayette ettiğim könektör  resmi aşağıdadır buna lehim yapması çok zor oluyor, bundan daha iyisi varsa cidden gönderin.Çünkü Ataride av kablosu yaparken resmen saç baş yoldurttu bu könektörler bana.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2013, 09:22:14 »
     Teybi çalıştırmayı başardım buradan küçük bir trick buldum onuda paylaşayım, öncelikle elimde sinclair için program kaseti olmadığından ümit besen kasetiyle deme yaptım, ama şunu söylemeliyim çalışıyor baya baya çalışıyor.

Bahsettiğim trick'e gelince çok basit ılıkla sıcak arası ama sıcağa daha yakın bir miktar su hazırlıyoruz ama çok az yarım çay bardağı kafi,Sonra lastiği suda 3 dk bekletiyoruz, sonra lastiği kıvırıp ikiye katlıyoruz, sonra suyunu silip, lastiği soğutmadan (sadece  suyunu iyi silmek önemli) yerine takıyoruz, bu arada lastiğide fazla zorlamamak lazım çünkü ısındığı için biraz daha kırılan oluyor,oldu bitti böylece hem temiz hem çalışan hemde orjinal lastiğimiz olmuş oluyor.

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #13 : 23 Mayıs 2013, 13:26:09 »
Aklıma çok parlak olduğunu düşündüğüm bir fikir geldi, paylaşıyorum;

Adım 1
Aşağıda resmi olan kaset adaptörünü alacağım

Adım 2
http://www.worldofspectrum.org  adresinden oyun ve yazılımları  TZX tape image  şeklinde indirmek.

Adım 3
Sonra bu ses dosyalarını bir mp3 çalara atmak.

Adım 4
Mp3 çaların kulaklık çıkışını kaset adaptörünün kulaklık kablosuna takmak

Adım 5
Adaptörü kaset sürücüye takıp oyun ve yazılımların tadını çıkarmak.

Nasıl ama ;)

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2013, 13:35:37 »
Bu yeni konu başlığı cidden iyi fikir olmuş bende biran önce bunları yeni konuya taşıyım diyordum.