Gönderen Konu: Oric'i televizyona bağlayınca ekran görüntüsündeki parazitler..  (Okunma sayısı 63070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Image

Image

Uzun zaman sonra Oric'i babamdan kapıp evime getirdim ve monitör yerine 37 ekran TV ye bağladım.

Görüntü nedense yukarıdaki gibi geldi. Özellikle beyaza yakın yerlerde distorsiyona uğruyor. Ekran rengini siyah yapınca biraz olsa düzeliyor ama yine de sıkıntılı.

Bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir, nasıl düzeltirim?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
konunun uzmanı kesinlikle değilim ama kondansatör problemi gibi geldi bana.

Bir de switching adaptör kullanıyorsan görüntüde bazı distorsiyonlar olabiliyor.

Son olarak tuning problemi olabilir. Yeni televizyonlar dijital tuning olduğu için ayarlama basamaklar halinde oluyor. Örneğin senin sinyal 36.8 'de iken, bir basıyorsun tv 37 oluyor. aşağı insen 36 oluyor, bir türlü oturmuyor meret. içeriden bir müdahale istiyor gibi. Tabii uyduruyor da olabilirim :D

edit: problem televizyonda da olabilir. Bizim retro aletler çok acaip analog sinyaller üretiyor, modern tv'ler anlamıyor.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
TV ince ayara izin veriyor. En stabil görüntü bu. Ayrıca 2 ayrı Tv'de denedim görüntü aynı..

Kondansatör derken Oric içindeki bir kondansatör mü diyorsun? Ben de elektronik kısmından hiç anlamam işin :(

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *

Benim fikrim şu : Biz makinelerimizi aldığımızda televizyon tek kanallı dönemdeydi ve TRT VHF bandından yayın yapıyordu. Sanırım o yüzdende biz bilgisayarlarımızı kurduğumuzda cam gibi bir görüntü elde edebiliyorduk. Ancak ilerleyen zamanlarda bir yığın özel televizyonun yayına başlaması ve bunların hepsinin UHF bandından yayın yapması çeşitli etkileşimlere, çakışmalara yol açtığı için bunların sinyalleri bizim elde ettiğimiz görüntülerin bozulmasına yol açıyordu. Yine durum böyle bir şey olabilir.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Çok haklısın ama N.Ş.A. bizim burada elektrikli oda içi antenle bile doğru dürüst yayın çekmiyor aslında. Herkes uydu / kablo kullanıyor. Bu derece etkileyecek bir parazit pek yok.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
eheh, 7dx'den önce spectrumuma ince ayar çeksin diye bir tv tamircisine götürmüştüm, adam biraz vandalca davransa da orasına burasına dokunup şak diye buldu herşeyi. Bu arada TEA çipinin bir bacağını kesti sonra beğenmeyim lehimle yine bağladı falan, içini haşat etti :D Bütün bunlar 30 saniye içinde oldu ama sonunda düzeltti görüntüyü. Hatta arada "ben buna bi scart soketi takayım mı?" falan dedi, ben yok abi, şimdilik kalsın dedim :D

Tabii elinde 5-10 tane oric olsa al götür diyeceğim ama tek oric ise insanın içi gider. Görüntü bozukluğunun sebebi yanmış bir direnç, diyot ya da kondansatör olabilir, soğuk lehim olabilir. Başka birşey olacağını sanmıyorum.

Bu akşam irc'de sorarım spectrumcu arkadaşlara, belki bilen çıkar. Ya da işin en zevkli kısmına geç, al havyanı eline, vidaları yavaş yavaş sök ve oric'in içine dal :D

şu benim başımdan geçen eski bir olaydır, videosunu çekmiştim sonunda. RF kısmına dokunmadan görüntü oluşmuyordu. Videoda sanki bastırıyormuşum gibi geliyor ama dokundurmama bile gerek olmadığı, sadece elimin o bölgeye yaklaşması yeterli olduğu zamanlar oluyordu. Çözemedim sebebi, lehimleri güçlendirdim, kapattım. Sorun devam ediyor.

Magic touch on Vimeo

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ben hayatımda elime lehimi almadım ki. Radyo falan olsa neyse bozulur bozulur atılır :D

Babam anlar bu işlerden, geldiğinde ona emanet edeyim bari. Teşekür ederim.

Speccy'nin işi de tuhafmış. Tam "magic touch" gerçekten. Statik elektriklenme falan olmasın?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Pe@cer, Oric'in üzerinde mis gibi RGB çıkış var. Elindeki TV destekliyor ise bence bunu kullan. Hiç başın ağrımaz.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
RGB-çıkışını BW monitörden kullanıyordum bak televizyonda RGB yi hiç düşünmedim.

TV de rgb girişi yok malesef.  Sen deyince evdeki scart-s video-rgb adaptörüyle denedim

http://img.tomshardware.com/us/2005/11/23/pc_interfaces_101/scart2.jpg

Görüntüyü kusursuz ve jilet gibi aldım bu şekilde çok teşekkürler ancak malesef siyah beyaz geldi. Televizyonu sırf renkler içiin tercih ediyorum yoksa tek renkli monitör de var.

Herhalde pal-secam v.b. ayrımıyla ilgili bir durum. TV'de de bununla ilgili bir ayar bulamadım, eski bir TV. Sadece AV tuşu var :)

RGB üzerinden renkli görüntü alma konusunda öneriniz olur mu?

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Peki benim aklıma birazcık masraflı ama sonuç alabileceğimiz bir yol geldi.Şimdi birinci adım  donuştürücüye görüntüyü bu aletingrişlerinde biriyle veriyorsun;
Görüntüyü ve sesi bu alete  girdikten sonra alet bizim için rf sinyali üretiyor üstelik bu aletin ayarlanabilir olanlarıda var resimdeki ucuz olan yani birçok farklı frekansta yayın yapıyor.Bu bence bir çözüm olabilir.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Kablosuz bir aygıt değil mi bu?

37 ekran tv oldukça eski diye evdeki diğer büyük televizyonda RGB ile deniyeyim dedim. O tvde de direkt rgb giriş ve scart üzerinden bağlamayı denedim ama yine çıkış renksiz geldi :(

Çevrimdışı vaktak

• Retro Meraklısı
  • Retro computing and Cassette enthusiast
Kablosuz değil de, scartı yada s videoyu giriyosun anten çıkışından sinyal veriyor da sorun görüntü kablosunda olmasın sakın.Bence sen bunu bir dene yani ankardaki fiyatı bu aletin 20-45 tl aralığında iyileri 45 lira civarı ama bunun gibi olnaları 20-25 tl civarında satılıyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
Görüntüyü kusursuz ve jilet gibi aldım bu şekilde çok teşekkürler ancak malesef siyah beyaz geldi.
RGB üzerinden renkli görüntü alma konusunda öneriniz olur mu?

Eğer kablo doğru yapılmışsa, benim tahminim televizyonun compozit modda kalması. Yani bir televizyonu RGB moduna geçirmek için scart'ın bir pinine voltaj uygulamak gerekiyor. Yoksa tv rgb pinlerinden görüntü üretmeyi tercih etmiyor. Ben bu pine pil bağlamıştım (hangi pin hatırlamıyorum şimdi) :)  Senin durumunda sync sinyalinden üretilmiş bir görüntüye bakıyorsun büyük ihtimal, görünüşe göre bu da sadece luma bilgisi taşıyor.

Sizdeki rgb'de bizimki kadar çetrefilli herhalde, bu ne biçim bir devre böyle:
http://www.defence-force.org/computing/oric/hardware/video/index.htm

Çevrimdışı power

• Retroman
scartın 16. pine pilin artı ucunu  bağlayınca rgb moduna geçiyor ve renkli görüntü veriyor

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *

16. Pin dediğiniz burada 16 - RGB blanking denen midir? Scartı tv'ye bağlarken pili buraya nasıl bağlayacağım? Orada pili telle pine dokundursam televizyonda scart girişine nasıl sığdırırız ? ( Dediğim gibi elektronik cahili olarak soruyorum :) )